Liturgia Męki Pańskiej 2024

Wielki Piątek to liturgiczne uobecnienie męki i śmierci Zbawiciela. W tym dniu nie sprawuje się Mszy św. Jest to dzień ciszy, skupienia oraz postu. Szaty liturgiczne mają tego dnia kolor czerwony. Jest to symbol męczeństwa, ale też królewskiej godności Chrystusa, który z krzyża panuje nad całym światem i śmiercią. Wieczorem sprawuje się Liturgię Męki Pańskiej, w której wyróżnić można cztery części. Liturgię Słowa, w której główne miejsce zajmuje opis męki Pańskiej z Ewangelii wg św. Jana oraz rozbudowana modlitwa powszechna w intencjach Kościoła i świata. Adorację Krzyża, która jest kulminacyjnym punktem liturgii. W tym dniu krzyż jako symbol miłości i zwycięstwa nad grzechem i śmiercią czcimy tak jak Najświętszy Sakrament. Komunię Świętą, ponieważ tego dnia nie sprawuje się Mszy św., wierni przyjmują dary konsekrowane podczas wielkoczwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej. Procesję do grobu, podczas której Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Grobu Pańskiego. Monstrancja okryta jest welonem, symbolizującym całun spowijający ciało Jezusa oraz tajemnicę wydarzeń Wielkiej Soboty.

zdj. Dorota Muzalewska

Udostępnij innym poprzez: