Pierwsze soboty miesiąca

Pierwsze soboty miesiąca

W okresie zimowym: o godzinie 8.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu zakończone nabożeństwem do Niepokalanego Serca NMP (składa się na nie: indywidualne odmówienie modlitwy różańcowej i odprawienie 15-to minutowego rozmyślania, uczestnictwo we Mszy świętej, przyjęcie Komunii świętej z intencją wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi); o godzinie 9.00 Msza święta wotywna.

W okresie letnim: o godzinie 8.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu zakończone nabożeństwem do Niepokalanego Serca NMP (Składa się na nie: indywidualne odmówienie modlitwy różańcowej i odprawienie 15-to minutowego rozmyślania, uczestnictwo we Mszy świętej, przyjęcie Komunii świętej z intencją wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi); o godzinie 9.00 Msza święta wotywna.

W Fatimie, 13 lipca 1917 r. Matka Boża powiedziała do dzieci:

„Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników. Bóg chce je uratować, Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Jeżeli uczyni się to, co wam powiem, wielu zostanie przed piekłem uratowanych i nastanie pokój na świecie”,

a także:

Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewierności stale ranią. Przynajmniej ty staraj się nieść mi radość i oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię świętą, odmówią jeden Różaniec i przez piętnaście minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynieniawięcej

„Sobota jest tradycyjnie dniem o silnym zabarwieniu maryjnym” – napisał św. Jan Paweł II w Liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae”, który przypominamy sobie podczas tegorocznych nabożeństw różańcowych. To właśnie w tym dokumencie biskup z Rzymu zdecydował, by w soboty rozważać nie chwalebne, jak bywało wcześniej, ale radosne tajemnice różańca, bo w nich – jak zauważył papież – obecność Maryi jest najbardziej wyraźna.

Dzisiaj pierwsza sobota miesiąca – pierwsza sobota różańcowego miesiąca, jakim jest październik. Pamiętamy, jak ważne dla św. Jana Pawła II były objawienia Matki Bożej w Fatimie. To tam właśnie Maryja prosiła o nabożeństwo pierwszych sobót. Historia tego nabożeństwa rozpoczyna się podczas drugiego objawienia w Fatimie, 13 czerwca 1917 roku, kiedy Matka Boża wypowiada słowa: „Chcę być bardziej znana i miłowana. Jezus chce zaprowadzić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca”.

Święty Jan Paweł II, którego wspominamy przez cały rok, uczynił więcej niż ktokolwiek inny dla upowszechnienia fatimskiego orędzia. Wiele mówił i pisał o Fatimie, ale też żył objawieniami. Sam wyznał kiedyś, że codziennie duchowo przenosił się do Fatimy i z radością praktykował nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca.

Gdy Sekretariat Fatimski przy sanktuarium w Zakopanem przesłał Janowi Pawłowi II dokumentację dotyczącą nabożeństwa pierwszych sobót, dołączając prośbę, aby zatwierdził to nabożeństwo dla całego Kościoła, Święty Jan Paweł II bardzo ucieszył się z tej oddolnej inicjatywy i od razu zapoznał się z przedłożonymi mu dokumentami. Po jakimś czasie miał powiedzieć: „Tak bardzo chciałbym zatwierdzić to nabożeństwo, ale wciąż jeszcze nie mogę. Jak mógłbym ogłosić to nabożeństwo jako coś obowiązującego w całym Kościele, skoro Kościół go nie zna? (…). Róbcie wszystko, by ludzie zaczęli je praktykować. Wtedy będę mógł je oficjalnie zatwierdzić”.

W pierwszą sobotę października, razem ze św. Janem Pawłem II, oddajmy cześć Maryi, Królowej Różańca Świętego i módlmy się, by była coraz bardziej znana i miłowana.

Poniżej znajdują się przykładowe 15-minutowe rozważania, które można wykorzystać w praktykowaniu tego nabożeństwa.

Tajemnica IV radosna – Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni
Tajemnica V radosna – Odnalezienie Pana Jezusa w świątyni

Więcej gotowych rozważań można znaleźć np. TUTAJ

Zobacz wszystkie Dni Eucharystyczne.

Udostępnij innym poprzez: